Psikiyatrist Kimdir?

Psikiyatrist Kimdir? | Çanakkale Psikiyatrist

Psikiyatrist Kimdir?

Psikiyatrist ve psikolog, insan ruh ve sağlığı ile ilgilendiği için sürekli karıştırılan iki meslek grubudur.

Psikiyatrist ve psikolog arasındaki farklar nelerdir, psikiyatrist kimdir konularına bu yazıdan ulaşılabilir.

Psikiyatrist Kimdir?

Psikiyatrist kimdir konusu oldukça araştırılan bir konudur. Psikiyatrist kimdir? Psikiyatristler, ruh ve sinir hastalıkları olan doktorlardır. Bu mesleği yapabilmek için tıp fakültesinden mezun olmak gerekir. Pratik ağırlıklı bir eğitimden sonra uzman olurlar. Depresyon, bunalım, anksiyete bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu başta olmak üzere, hastalıkların teşhisini koyarlar.

Tedavi sürecinde hastalara yardımcı olurlar. Bu sebeple psikiyatristler için doğru tanı koymak oldukça önemlidir. Yanlış tanı koymak ve yanlış tedavi uygulamak hastalıkların ilerlemesine ve boyut değiştirmesine sebep olabilir. Doğru tanı koyacak doktorları bulmak, tedavi konusunda güvenilir doktorlara muayene olmak gerekir.

Psikolog Kimdir?

Psikiloglar, ortak alanlarla ilgilendikleri için psikiyatristler ile sürekli karıştırılır. Psikologlar, üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümlerinden mezun olurlar. Psikoterapi kuramları hakkında eğitim görürler. Pratik uygulamalı eğitim almazlar, meslek hayatlarında uygulamaya başlarlar.

Psikologlar, kendilerine gelen kişilerin sorunlarının çözümü için yardımcı olurlar. Eğer bir hastalık durumu görülürse psikiyatri bölümüne sevk ederler. Ruhsal bunalımda olan, karar vermekte zorlanan, insanların bilinçli olarak değiştirebileceği konularda yardımcı olurlar. Hastalık teşhisi koyamazlar. Hastalıkları tedavi edecek bilgilere sahip değillerdir.

Psikiyatrist ve Psikolog Arasındaki Farklar Nelerdir?

Psikilog kimdir, psikiyatrist kimdir soruları insanlar için merak edilen bir konudur. Psikiyatrist ve psikoloji bölümünün pek çok farklı bulunur. Bunlardan ilki meslek sahibi olunan bölümlerin farklı olmasıdır. Psikitaristler sayısal puanlar ile tıp mezunu olurlar, psikologlar ise eşit ağırlık puanları ile psikoloji bölümünden mezun olurlar.

Psikiyatristler, ilaç konusunda hastalıkları tedavi edebilecek eğitimleri alırlar. Terapi yapabilirler. Psikolog mezunları ise yalnızca psikoterapi yapma yetkisine sahiptir. Hastalıklar için tanı koyamaz ve tedavi uygulayamazlar. Terapist arayan kimseler her iki uzmana da gidebilirler. Fakat kendilerini sağlıklı hissetmeyen kişilerin önce psikiyatriste gitmesi önerilir.

Doğru Psikiyatrist Nasıl Seçilir?

Psikiyatristler alanında uzman olan kişilerdir. Bu sebeple birçok uzman arasında kalmak ve seçim yapamamak insanları zorlayabilir. Hastalar için en uygun tedavi yöntemi uygulayacak, aynı zamanda terapi yapabilecek doktorlara muayene olmak gerekir.

Psikiyatristler hem hastalarının derdini anlamalı hem de onları tedavi edebilmelidir. Kendisiyle bir arkadaş gibi konuşma imkanı tanıyan doktorlar seçilmelidir. Bu sayede güven duygusu aşılanarak tam dürüstlük elde edilir. Ayrıca doktorların hasta ve doktor arasındaki gizliliği koruması, 3. kişilere anlatmaması gerekir.

Psikiyatristin Doğru Adresi!

Canakkalepsikiyatrist.com adresinden hastalara en uygun psikiyatristleri bulmak mümkün. Alanında uzman ekip kadrosu ile tanı koyma, tedavi uygulama, terapi yapma konularında başarı gösteren doktorlar; hastalarını bekliyor.

Canakkalepsikiyatrist.com ile kendini rahat hissetmeyen, anksiyete bozuklukları olan, depresyonda hisseden hastalar doktorları ile kavuşabilir. Uygun randevu seçenekleri ile muayene olmak artık çok kolay.

Bilgi almak için iletişim ve randevu formunu kullanabilir veya bizi 0539 738 48 77 telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

İletişim & Randevu

Bilgi Almak veya Randevu Talep Etmek için aşağıda bulunan formu kullanabilirsiniz.

Lütfen Bilgilerinizi Kontrol Edin.
Talebiniz Başarıyla İletilmiştir.