Psikolog Kimdir?

Psikolog Kimdir? | Çanakkale Psikiyatrist

Psikolog Kimdir?

Bir psikolog, ruh sağlığı sorunları ve insan davranışlarının tedavisinde uzmanlaşmış bir sağlık uzmanıdır.

Bir psikolog ve bir psikiyatrist arasındaki fark, bir psikoloğun öncelikle depresif hastaya danışmanlık ve psikoterapi yoluyla yardım etmesidir.

Bir psikiyatrist ayrıca psikoterapi uygulayabilir; ancak ayrıca ilaç reçete edebilir. Psikiyatrist tıp doktorudur.

Psikolog kimdir ve görevleri nelerdir?

Psikolog Kimdir?

Bir psikolog, doktora derecesine sahip olabilir ve "doktor" olarak adlandırılabilir; ancak tıp doktoru değildir. Öğretim ve araştırma alanlarında da pozisyonlar vardır. Bir psikolog, toplumumuzdan kaynaklanan sorunları ele alır. Psikologlar davranış, duygu, ilişkiler, insan algısı, biliş, kişilik, dikkat ve motivasyon gibi çeşitli kavramları inceler. Dünyanın her yerindeki birçok insan, zihinsel ve duygusal sorunları anlamak söz konusu olduğunda psikologlara başvurur.

Psikologların Görevleri

Psikologlar kişilik testleri, yetenek, mesleki ve zeka testleri gibi testler yapabilirler. Psikologlar, hastaların yaşamlarının zor anlarıyla başa çıkmalarına veya yeme bozukluğu, uyuşturucu veya alkol bağımlılığı, anksiyete, depresyon, ilişki sorunları veya stresten muzdarip hastaları tedavi etmelerine yardımcı olabilir.

Psikolog, hastanın sorunlarını dinler ve hastayı duygusal, zihinsel ve entelektüel olarak değerlendirir. Daha sonra sorunun temel nedenini ve hastanın yaşadığı duygu ve düşünceleri belirleyeceklerdir. Psikolog daha sonra hastanın problemleriyle daha etkili bir şekilde başa çıkabilmek için uygun düşünce süreçleri bulacaktır. Psikolog kimdir ve bir psikolog hastalarını nasıl tedavi eder?

Psikologlar Hastalarını Nasıl Tedavi Eder?

Nöropsikolog, davranışı ve beyin fonksiyonunu incelemek için bilimsel çalışmalar yapar. Gözlemler, görüşmeler, anketler, testler ve diğer yöntemlerle bilgi toplar. Bilgilerini bireyler ve gruplar arasındaki anlayışı artırmak için kullanır. Davranışlarda istenen değişiklikleri yapmalarına yardımcı olmak için bireyler, çiftler ve ailelerle birlikte çalışır. Zihinsel, davranışsal veya duygusal bozuklukları tanımlar ve teşhis eder. Tedavi planları geliştirir ve uygular. Hastaların tedavisine yardımcı olmak için doktorlar veya sosyal hizmet uzmanları ile işbirliği yapabilir.

Psikologlar, bir kişinin eylemlerini etkileyen inançlar ve duygular hakkında teoriler geliştirmek için gözlem, değerlendirme ve deney gibi teknikleri kullanırlar. Ayrıca kişilik, performans, yetenek veya zeka testleri de uygulayabilirler. Olaylar arasındaki davranış kalıplarını veya neden-sonuç ilişkilerini ararlar ve bu bilgiyi, araştırmalarında veya hastaları tedavi ederken teorileri test ederken kullanırlar. Psikolog kimdir ve psikologlar nerelerde çalışır?

Psikologlar Nerelerde Çalışır?

Psikologlar özel muayenehanelerde veya hastanelerde çalışabilirler. Özel sektörde, cezaevlerinde veya savunma kuvvetlerinde çalışabilirler. Bazı psikologlar, bağımsız araştırma veya hastalara bireysel danışmanlık içerebilecek şekilde yalnız çalışır. Diğerleri, hastalıkları tedavi etmek ve genel sağlığı geliştirmek için doktorlar, sosyal hizmet uzmanları ve diğerleri ile işbirliği yapan bir sağlık ekibinin parçası olarak çalışır. Özel muayenehanedeki birçok klinik ve danışmanlık psikoloğu kendi ofislerine sahiptir ve kendi programlarını belirleyebilir. Diğer tipik işyerleri arasında klinikler, hastaneler, rehabilitasyon tesisleri ve toplum ve ruh sağlığı merkezleri bulunur.

Bilgi almak için iletişim ve randevu formunu kullanabilir veya bizi 0539 738 48 77 telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

İletişim & Randevu

Bilgi Almak veya Randevu Talep Etmek için aşağıda bulunan formu kullanabilirsiniz.

Lütfen Bilgilerinizi Kontrol Edin.
Talebiniz Başarıyla İletilmiştir.