Ruhsal Hastalıklar

Ruhsal Hastalıklar | Çanakkale Psikiyatrist

Ruhsal Hastalıklar

Ruhsal sağlığın tanımına genel olarak bakıldığında, kişinin doğduğu andan itibaren doğal olarak sağlıklı bir yaşam sürdürmesi gerekir. Ama bu yaşama engel olan nedenler olduğunda ruhsal rahatsızlıklar meydana geleceğinden sağlıksız yaşamın genel tanımlamasına ruhsal hastalıklar adı verilmiştir.

Bedensel bir hastalık ya da rahatsızlık olduğunda bu çoğu zaman gözle görülebilir bir durum olduğundan tanı ve tedavisi daha hızlı olmaktadır. Ama kişinin iç dünyası o zengin ve karmaşık ki halen araştırmalar devam etmekte yeni hastalıklar ortaya çıkmaya ve tedavi edilmektedir. Bu yüzden çoğu zaman ruhsal hastalıklar gözle görülmemekte ya da anlaşılmamaktadır. Bireyin ilk önce psikolojisi sağlıklı olmalı ki sorunlar olduğunda çözebilme yetisi olmalı ve hayata sağlıklı bir şekilde bakabilmelidir.

Psikoloji Nedir?

Kısaca zihnin sağlıklı çalışmasıdır. Sağlıklı bir zihin sağlıklı yaşamdır. Bireyin ruhsal sağlığını olumsuz etkiyecek her türlü psikolojik hastalıklardan uzak durduğu sürece ya da bir rahatsızlığı olduğunda destek aldığı sürece her zaman yaşamdaki yerinde sağlıklı bir birey olarak yerini alır.

Bu yüzden bilimsel çalışmalara yön vermek ve hastaların daha pozitif aktif rol almaları için bu alanda iyi eğitim alan doktorlar bilim insanları Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli hastanelerinde hizmet vermektedir. İşin uzmanından tedavi alındığında kişinin hayatında pozitif etkileri olmakla birlikte çoğu hasta tedaviye olumlu cevap vererek yeni bir hayata ya da kaldıkları yerden devam etmektedir.

Psikoloji Ruhsal Hastalıklar Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi

Geniş anlamda düşünüldüğünde eskiden tıp tarihinde bilgi azlığı ve farklı etnik kökenler olduğundan yapılan araştırmalara tedavilere olumlu yaklaşılmamıştır. Zamanla gelişen dünya bunları geride bırakarak daha da ilerleme kaydederek kendini kabul ettirmiştir.

Aynı şekilde insanlarda zihinsel davranışlarında anormallik görülmeye başlandığında tedavi etmek terine farklı şekilde çözüm üretilmiştir. Ama psikolojide zamanla kendini ispatlayarak insanlara yardımcı olmuş ve böylelikle hastalar kendilerini toplumdan soyutlamak yerine topluma kazandırılmıştır.

En Yaygın Ruhsal Hastalıkların Çeşitleri Nelerdir?

Dünyada adını ve sayısı bile bilenmeyecek kadar çok hastalık ve gelişen dünyayla birlikte yeni hastalıklar ortaya çıktığından dolayı kesin bir bilgi yoktur. Ama geçmişten bu yana incelendiğinden belli hastalıkların isimleri ve tedavileri mevcuttur. Bedende bir hastalık yaşansa da çoğu insan psikolojik olarak dayanamadığından ruhu acı çekmekte ve beden-zihin ilişkisinde uyumsuzluk yaşanmaktadır.

Bu gibi durumlarda tanı ve tedavi çok önemlidir. Uzman bir psikiyatri ya da psikoloğa başvurulduğunda ruhsal hastalıklar konusu geniş bir bilgi ve sonrasında tanı istediğinden dikkatle ve emin olarak koyulmalı ve ardından tedaviye başlanmalıdır. Her zaman acil ve önemli olan durum erken teşhistir. Erken teşhis hayat kurtarır.

Depresyon

Depresyon, ruhsal çöküntünün modern ismidir. Günlük yaşamda yaşanılan koşturmacalar konuşmalar ilişkiler olumlu ya da olumsuz sonuçlanmakta ayrıca streste yaratmaktadır. Özellikle moral bozan durumlar olduğunda kişi sağlıklı düşünemezse bunu takıntı haline getirebilir ve bazen de toplumdan soyutlayarak kedini izole etmektedir. Maalesef depresyon, artık çoğu insan arasında en yaygın ruhsal hastalıklar arasındadır.

İçe kapanıklık, mutluluk üzüntü kızgınlık gibi duyguların aynı ana yaşanması, karamsarlık toplum tarafından dayatılan yetersizlik kendini küçük görme gibi olaylarda depresyon sıkça rastlanan bir durumdur. İştahı ve uyku durumunu da etkilediğinden düzensizlikler de görülmektedir. Bu belirtiler gözükmeye devam edildiği sürece en kısa zamanda doktor kontrolüne götürülmeli ve hastalığın var olduğu onaylanırsa tedaviye başlanmalıdır. Ne kadar geç kalınırsa kişinin intihar girişimleri sıklıkla artmaya başlar ve ölümle sonuçlanabilir.

Bipolar Bozukluğu

İçinde iki ayrı farklı duygusal rahatsızlık bulundurmakla birlikle, duyguların yogun ve taşkınlık yaratmasının adına mani ve en dipte çöküşte olmasına depresyon adı verilmektedir. Yani iki uçlu bozukluk olarak ta bilinmektedir. Özetle bahsedildiğinde, bu hastalığa sahip olan kişinin hastalığının derecesine göre günlük hayatını kısıtlamaktadır. Yoğun olduğu zamanlar kişi kontrol altına alınmazsa ve süreli tedavi edilmezse taşkınlıklar yaşanabilmektedir.

Hastalığın nedenlerinden birisi olan genetik gösterilse de günlük hayatta yaşanılan olumsuz duygularda bu hastalığı başlatabilir ya da zaten varsa tetikleyebilmektedir. Tanı koyulduktan sonra tedavi için en önemli etken ilaçtır. Her ne kadar doktora gidilse de maalesef belli bir tedavisi olmamakla birlikte bazen 1-2 yıl bazen on yıla kadar hasta takip edilmelidir. Aksi taktirde tehlikeli bir hastalıktır ve kendisinden başka çevresine de zararları görülebilecek bir ruhsal hastalıklar arasındadır.

Obsesif-Kompulsif Bozukluğu

Takıntılı insanların maruz kaldığı bir hastalıktır. Kişinin zihnine engel olamadığı takdirde takıntılar huzursuzluk yaratmaktadır. Birçok konuyu durumu takıntı haline getirebilen insanlar olduğundan sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Çocuklarda bile görülebilen bir durum olduğundan temizlikten eşyaya, kontrolcülükten, düzenden, cinselliğe kadar daha birçok konuda takıntılı davranışlar görülmektedir.

Bu hastalıkta da en önemli tedavi ilaçtır. Ama ilaç tek başına yeterli olmayacağından düzenli olarak terapi yapılması gereklidir. Böylelikle hastalığın ne boyutta olduğu öğrenilebilir ve gerektiğin de başka tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Sosyal Fobi Rahatsızlığı

İnsanlar arasında Toplumdan kendini soyutlamak içe dönüklük olarak bilinmekle birlikte maalesef ki en sık görülen hastalıklar arasındadır. En kötü durumlardan birsi bu rahatsızlığın çocuklarda yaş fark etmeksizin görülmesidir. Belirtiler ilk önce bedende görülmeye başlamaktadır. Yani terleme kızarma mide bulantısı kusma gerginlik titreme gibi durumlar özellikle toplum arasında gerçekleşiyorsa rezil olma ihtimalini düşünüldüğünde kişi zorluk çekmektedir.

Bu gibi durumlarda bir doktora başvurulduğunda tanı koyulduktan sonra en önemli yöntem terapi yöntemidir ve tedavisi olan bir hastalıktır. Bu gibi durumlarda hastalıkla yüz yüze tedavi yapılmalı ve yavaş yavaş hastanın da isteğiyle tedaviye devam edilmeli böylelikle hasta korkusunu yenerek toplumdaki yerini almalıdır.

Sonuç

Dünyada her devlet şehir kültür aile yaşantısı aynı olmadığından imkanlar ve olanaklar eşit değildir ve hastalıkların çeşidi de boyutları da fazladır. Bu sebeple artan sorunlarla birlikle kişinin psikolojik rahatsızlıklara maruz kalması maalesef ki kaçınılmazdır. İşte bu yüzden bu alanda uzmanlaşmış doktorlardan en kısa sürede yardım alınmalı ve geç olmadan sağlıklı insan olarak hayata devam edilmelidir.

Bilgi almak için iletişim ve randevu formunu kullanabilir veya bizi 0539 738 48 77 telefon numaramızdan arayabilirsiniz.

İletişim & Randevu

Bilgi Almak veya Randevu Talep Etmek için aşağıda bulunan formu kullanabilirsiniz.

Lütfen Bilgilerinizi Kontrol Edin.
Talebiniz Başarıyla İletilmiştir.